imagesNie da się ukryć, że żywność produkowana ekologicznie jest droższa od typowych produktów znajdowanych przez nas w sklepach. Jest to związane po części z droższą technologią produkcji, ale prawda jest taka, że najwięcej kosztów generowanych jest po prostu przez kwestie związane z administracją. Dzisiaj niestety jeszcze nie możemy liczyć, że ten cały mechanizm będzie powodował mniejsze koszty i że ceny w sklepach będą niższe, więc musimy sobie jakoś radzić i szukać sposobów na sensowne wchodzenie w zdrową żywność. Natychmiastowa rewolucja może nie być wcale taka prosta, ale krok po kroku dojdziemy do celu.

Małe sukcesy w walce o zdrowsze jedzeniepole-kukurydze

Od czego konkretnie zacząć, kiedy staramy się jeść zdrowo? Prawda jest taka, że najprostszy i oczywiście dalece niewystarczający krok, który mimo wszystko każdy z nas powinien wykonać, to zrezygnowanie z rzeczy najbardziej przetworzonych i posiadających zupełnie zbędne dodatki. Chodzi tutaj o fakt, że w sporej mierze problemem nie jest żywność sama w sobie i jej źródło, ale to, co my z nią robimy. Na przykład smażenie żywności powoduje powstanie w niej wielu toksyn, które będą nam bardzo szkodziły. Nie ma też żadnego realnego powodu, by dodawać do jedzenia sól i cukier. Jeśli zrezygnujemy z kilku tych rzeczy, na przykład będziemy kupować produkty niesolone i bez cukru, zrobimy wielki krok w kierunku lepszej żywności bez praktycznie żadnych dodatkowych wydatków. Żywność z mniejszą ilością takich dodatków jest tylko minimalnie droższa i można ją znaleźć bez najmniejszego problemu.
Znacznie ważniejsze w długiej perspektywie czasu jest jednak zdecydowanie się na produkty naprawdę ekologiczne. Można do tej kwestii podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich skupia się na mięsie, ponieważ to właśnie mięso jest największym nośnikiem nieodpowiednich dla nas substancji. Drób z antybiotykami, wołowina z hormonami… Omijanie tego typu produktów bardzo szybko i wyraźnie zmieni naszą dietę na nieporównywalnie lepszą. Niestety, jest to podejście do zdrowego żywienia, które najbardziej uderzy nas po portfelu, ponieważ mięso już jest drogie, a jeśli dodatkowo będziemy kupować to wyższej jakości, zapłacimy dość sporo. Mimo wszystko, mięso nie powinno być specjalnie dużą częścią naszej diety, więc jest to możliwa do wybrania opcja na pierwszy krok.
Drugie podejście może być związane z takimi kwestiami, jak po prostu odrzucanie wszystkich codziennych produktów, które nie są ekologiczne. Mowa tutaj o owocach, mące czy jajkach. Inwestycja w tym przypadku nie będzie jakoś specjalnie uderzająca po portfelu, ponieważ mówimy tutaj o drobiazgach. Sęk w tym, ze takich drobiazgów jest wiele, ponieważ zrobienie zwykłej kanapki z produktów ekologicznych wymaga kupienia ich całej szerokiej grupy. Trzeba tutaj uważać na swój budżet i dobrze jest zaczynać od rzeczy, których jemy bardzo dużo, ponieważ spowoduje to wyeliminowanie największej niezdrowej grupy z naszej diety. Potem powoli będziemy sięgać po rzadziej wybierane do naszej diety produkty.